E-Max Kaplama

Atalya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği profesyonel ekibiyle E-max Kaplama uygulaması yapmaktadır.

E-Max Kaplama Nedir?

E-max dediğimiz kaplama malzemesi, herhangi bir metal alt yapı kullanmadan, basınç altında sıkışması sağlanan kristal yapılı seramik çekirdek üzerine cam seramiğin pişirilmesi ile elde edilen ve bu şekilde dayanıklılığı arttırılmış porselendir. Tamamının seramikten oluşmasından sebep ful porselen dişler diye de adlandırılabilirler. Ayrıca ışık geçirgenliğinin çok yüksek olmasından ve metal içeriğinin bulunmamasından kaynaklı, diş protez uygulamalarında kullanılan en estetik malzemelerden bir tanesidir. Lamine uygulamalarında estetik görünüm en önemli nokta olduğu için e-max malzemesi çok sık tercih edilir.

E-max Kaplama Hangi Dişlere Yapılabilir?

E-max kaplamalar ışık geçirgenliğinin çok yüksek olması, kişiye doğal bir görüntü kazandırması ve uzun ömürlü olmalarından kaynaklı, estetik görünüme en çok önem verildiği ön kesici dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ağzın içinde görünen ve fazla kuvvet uygulanmayan küçük azı dişleri de diğer bir kullanım alanıdır. Hem ön dişlerde, hem de küçük azı dişlere yapılacak kaplama işlemlerinde en güzel sonuç e-max malzemesi ile alınmaktadır. E-max kaplamaların tercih edildiği diğer alanlardan da bahsedecek olursak:
 • Renklenmiş dişler: Tetrasikline, florozise, devitalizasyona veya yaşa bağlı olarak rengi değişmiş olan dişler de bu malzemenin kullanım alanına girmektedir.
 • Kanal tedavisinden kaynaklı, rengi değişmiş ve eski beyazlığına kavuşturulamayan dişler
 • Diastema dediğimiz aralıklı dişlerin aralığını kapama
 • Dizilişi ve pozisyonu kusurlu olan malpoze dediğimiz dişler
 • Şekli bozulmuş (malforme) olan dişlerin eski haline döndürme
 • Atrisyon, erozyon veya abrazyon denilen aşınmalara maruz kalıp şeklini kaybetmiş dişler
 • Mine hipoplazisi gibi dişin koruyucu tabakasında eksiklikleri veya biçimsizlikleri olan mine kusurları olan dişler
 • Estetik olarak düzeltilmesi gereken fazla sayıda restorasyon görmüş dişler

 

 

E-max Kaplamanın Zirkonyum ve Porselen Kaplamadan Farkı Nedir?

Zirkonyum kaplamalar da e-max kaplamalar gibi hiç metal içermezler, fakat alt yapıları opaktır.  Porselen kaplamalarda da metal alt yapı kullanılır. Bu sebeplerden kaynaklı estetik açıdan değerlendirildiğinde e-max kaplamalar porselene ve zirkonyuma kıyasla çok daha estetiktir.

E-max Kaplama Tüm Dişlere Uygulanabilir Mi?

Ön dişlerde ve fazla kuvvete maruz kalmayan diğer dişlerde kullanılması uygundur.

Kişinin E-max Kaplamaya İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kişinin ön dişlerinde bir yenilenmeye ihtiyaç varsa ve en güzel sonuç elde edilmek isteniyorsa e-max kaplamalar tercih edilmelidir. Bununla beraber arka dişlerde yapılan laboratuvar dolguları dediğimiz bölgesel kaplamalarda da e-max maddesi gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Dolgular hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın. 

E-Max Kaplamaların Avantajları

 • Öncesinde yapılan renk denemesi sayesinde kişiye doğal bir görünüm sağlar.
 • Işık geçirgenliğinin kusursuz olması sebebi ile estetik açıdan mükemmel sonuçlar verirler.
 • E-max kaplamaların diğer kron malzemelerine oranla tutuculuğu daha yüksektir.
 • Periodontal açıdan da çok sağlıklı bir seçimdir çünkü cilası iyi yapılmış olan e-max kaplamaların yüzeyinde diğer kaplamalara göre plak birikimi çok daha az olmaktadır.
 • Aşınmalara karşı son derece dayanıklıdırlar.
 • Sıvı absorbsiyonu diğer kronlara oranla çok daha düşüktür.
 • Tıpkı vücudumuzun diğer organları gibi, dişlerimiz de zamanla yıpranır ve bunun sonucunda şekil ve renk değişimi ortaya çıkar. Diş hekimliğinde çene ve burun ucu arasındaki bölüme dikey boyut adı verilir ve bu da zaman içerisinde azalır. Özetle, dişler canlılık kaybı yaşanır. E-max kaplamalar ile dişlerdeki şekil bozukluğu ve rengi düzeltilirken, dikey boyut yükseltilir ve ideal olanın geri kazanımı sağlanır. Sonuçta kişi görünüm olarak gençleşir ve canlı bir gülümsemeye sahip olur.
Call Now Button
×