Diş Protezleri

Alanında uzman olan Atalya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
profesyonel ekibiyle diş protezleri hizmeti vermektedir.

Diş Protezleri

Protez Diş Nedir?

Protez diş, özel plastikler, reçine ve akrilik ile gerçek gibi gözükecek şekilde tasarlanan hafif metallerden yapılan ve doğal dişlerimizi herhangi bir sebeple kaybettiğimiz durumlarda onların yerine kullanılan yapay diştir. Kişiye özel olarak tasarlanan bu yapılar, eksik olan dişlerin yerine konulması işlevini görürler.
Diş protezleri çeşitli nedenlerle kaybettiğimiz dişler ve dokular sebebi ile ortaya çıkan çiğneme güçlüğü, konuşmaya zorluğu ve estetik anlamında şekilsizliği ortadan kaldırırken, var olan dokuların sağlığının korunmasına da yardımcı olurlar. Bu yapılara alışması bazen zaman alsa da, günümüzde protezler çok daha natürel ve kullanımı rahat olarak hazırlanabilmektedirler.
Eksik olan dişlerinizin yerine protez kullanmak görünümünüzü ve gülümsemenizi güzelleştirir, bu da kişiye öz güven kazandırır. Ayrıca dişlerin olmadığı durumlarda arkasında bir destek olmayan yüz kasları sarkar ve kişi olduğundan daha yaşlı gözükür.

Protez Dişler Hangi Aşamalardan Geçilerek Yapılır?

  1. Ölçü: İlk olarak protezin yapılması için bir ölçü kaşığı ve uygun ölçü malzemesi kullanılmak kaidesi ile ağzın ölçüsü alınır.
  2. Ölçü: Alınan ölçülerden elde edilen alçı modeller ile ağza standart ölçülerdeki kaşıklardan çok daha uygun kişinin ölçüsüne özel kaşıklar hazırlanır ve tekrardan kişinin ağzından ölçü alınır. Bu kaşıklarla alınan ölçü daha kesindir.

 

Protez Diş Çeşitleri

1- Çene ve Yüz Protezleri:

2- Sabit Protezler (Porselen kaplama,zirkonyum kaplama, Köprü, lamine kaplama vs)

3- Hareketli Protezler ((Tam) Total Protezler ve (Parçalı) Parsiyel Protezler)

4- İmplant Üstü Protezler

Kısmi Protez

Bütün ağız yerine bir veya birden fazla dişiniz için protez yapılacaksa bu tip protezler kullanılır. Kısmi protezin en büyük avantajı kalan dişlerin sırasını koruması ve boşluklara doğru kaymalarını engellemesidir.
Call Now Button
×