Özellikle yeni ebeveynler bebeklerinin diş sağlığı konusunda endişe etmektedirler. Bebeğinizin sağlıklı bir ağza sahip olmasını istiyorsanız, ilk yapmanız gereken doğuştan itibaren diş etlerini gazlı bez veya temizleme mendilleri ile temizlemeniz gereklidir. Parmak fırçası şeklindeki temizleyiciler de hem diş etlerini temizleme konusunda, hem de dişler çıkarken bebeği rahatlatması konusunda yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyüdükçe ve dişleri yavaş yavaş çıkmaya başladıkça kullandığınız parmak fırçası, gazlı bez vs.nin yerini diş fırçasının alması gerekmektedir. Fakat bebeğinizin dişlerini fırçalarken mutlaka florürsüz ve yaşına uygun, yutulabilir bir diş macunu tercih edilmelidir.

 

Bebeklerde İlk Diş Hekimi Ziyareti Ne Zaman Olmalıdır?

Bebeklerin ilk diş hekimi ziyaretleri konusunda ise Amerikan Pedodonti Derneği 1 yaş civarını önermektedir. Genellikle bebeklerde ilk dişler 6-8 ay arasında çıkmaktadır. Bu zaman dilimi bebeğinizin diş hekimi ile tanışması için de uygun bir zamandır. İlk diş hekimi ziyareti için bir pedodonti uzmanı ve çocuklar için özel, renkli bir odası olan bir kliniği tercih etmeniz, bebeğinizin etrafla ilgilenirken diş muayenesini kolaylaştıracaktır. Bebeğiniz diş hekimi ile ne kadar erken tanışırsa, bu aktiviteyi o kadar çok sever ve bu durum ileride diş hekimi koltuğu fobisinin ortaya çıkmasını büyük ölçüde engeller.

Bebeklerin Ağız Sağlığı için Hangi Besinler Tercih Edilmelidir?

Bebekler genel olarak 6 ay sonrasında anne sütünün veya mamanın yanında katı gıdalara, tadarak geçiş yapmaya başlarlar. Bebeğinizin ileride güzel bir gülümsemeye sahip olması için, bu süreçte avokado gibi içeriğinde bol miktarda folik asit ve c vitamini bulunan besinleri tercih edebilirsiniz. Avokadonun içeriğindeki vitaminler diş etlerinin sağlığını desteklemektedir. Bir diğer bebek diş sağlığı konusundaki tavsiye edilebilecek besin ise yoğurttur. Yoğurdun içeriğindeki kalsiyum kemik ve diş sağlığına olumlu şekilde katkıda bulunur.

Diş sağlığınızı koruyan besinler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Call Now Button
×