Dişlerin çürümesindeki önemli 9 maddeyi ele aldık.

 

1 – Daimi kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine kapı aralar. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli veyahut bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri seçenek edilmeli, yanında atıştırılan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
2 – Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hem de ağız kanserine kadar bir hayli hastalığa neden olabilir.
3- Diş ipi kullanmama: Yalnızca diş fırçalamak ağız temizliğinde yeterli değildir. Diş fırçasının erişemediği diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.
4- Diş fırçalamama: Ağız sağlığının en değerli ve koruyucu bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta, günde en az iki defa fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.
5- Yemek dışında tüketilen tatlı: Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sıhhati için ehemmiyetlidir.
6- Su ihtiyacını karşılamama: Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrı olarak süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.
7- Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten olası olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arındırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.
8- Meyve ve sebzelerden kaçınma: Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok ehemmiyetlidir. Ayrı olarak elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.
9- Şekerli sakız çiğneme: Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Şekersiz sakız tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine ve ağız içi asidin dengelenmesine yardımcı olur.
Call Now Button
×