Ağız ve diş sağlığının en ciddi problemlerinden birisidir diş hassasiyeti. İçtiğiniz bir bardak su ile acı çekiyorsanız, televizyon reklamlarındaki gibi hemen bir diş macunu alıp dişinizi fırçaladığınızda, dişinizin ağrısının geçeceğini zannediyorsanız aldanıyorsunuz. Aslında dişetlerindeki küçük bir travmanın yaratmış olduğu hassasiyetten söz ediyorsak bu ciddi bir sorun değildir.

Dişinizi neyle fırçalarsanız fırçalayın, birkaç gün içinde ağrınız geçecektir. Ancak diş hassasiyeti öyle küçümsenecek bir konu değildir. Aksine ileride karşılaşacağımız, büyük sorunların ilk işareti olabileceğinden, ciddiye alınması gerekir. Kesinlikle bir diş hekimine gidip hassasiyetin neden kaynaklandığı ile ilgili bilgi alınması ve tedavi olunması gereklidir.

Diş hassasiyetinin nedenlerini sıralarsak; Birinci olarak sağlam zannettiğimiz dişimizde, gizli ya da görünen bir çürüğün olmasını sayabiliriz. Kesinlikle bir diş hekimine gidilmeli ve doğru tedavi için kontrol yaptırmalıyız. Boş yere diş macunlarından veya ağız gargaralarından dişteki hassasiyeti geçireceğini ümit etmemeliyiz. Aksine böyle şeyler bize vakit kaybettirir ve sonucunda dişteki hassasiyet ağrıya dönüşür. Buda demektir ki dişinizdeki çürük iyice ilerleyip dişin canlı dokusu pulpaya yaklaşmıştır. Diş hekimine gitmekte biraz daha gecikirseniz artık yalnızca dolgu ile değil belki dişinize kanal tedavisi yaptırmak zorunda kalırsınız.

Diş hassasiyeti için ikinci neden, daha önceki dolgulu dişlerimiz olabilir. Bu durumda kesinlikle dolgulu dişimizde çürük başladığından, dişin canlı dokusu olan pulpası artık korunmuyor ve dış etkenlerden, sıcak veya soğuktan etkilenmeye başlamış demektir. Bu durumda müddet çok ehemmiyetlidir olası olduğu kadar tez diş hekimine gitmeli ağzımızdaki dolguyu yeniletmeliyiz. Sağlık ihmale gelmez, lütfen ihtiyaç duyulan diş kontrollerinizi yaptırınız.
Call Now Button
×