Diş çürüklerinin oluşmasındaki başlıca nedenler, ağızda bulunan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşumudur. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek, diş minesinin zarar görmesine ve diş çürüğünün başlamasına nede olurlar. Diş hekimlerinin kavite dedikleri oyuklar oluşarak diş çürümesi meydana gelir

Kimlerde daha çok çürük olur?

Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre herkes için bir tehlike var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehlikesi altındadırlar. Bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önleyemez.Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar. Bu nedenle de dişhekimleri tükürük akışını arttırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

Diş çürüklerini nasıl önleyebiliriz ?

1. Hergün kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması gereklidir. Ayrıca hergün diş ipinin düzenli kullanılması en etkili yollardan birisidir.
2. Yiyecek kalıntıları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır. Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde korunması gerekmektedir. Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Florürlü macunlara yardımcı olarak ağız kokusunu gideren, ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.
3. Şekerli gıdaları ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında birşey yememeye gayret etmek diş çürüklerini önlemede ayrı bir etkendir.
4. Diş hekimine düzenli aralıklarla başvurmak, diş çürüğünü önlemek için en iyi yoldur. Sıcak ve soğuğa duyarlı dişler, ağrılı dişler veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda, vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.
Call Now Button
×