Ağız ve Diş Sağlığınızı Koruyan Mucizevi Besinler

Yemek yemek hayatın akışında vazgeçilmez bir aktivite. Ağız ve diş sağlığı konusunda da gün içerisinde aldığımız besinlerin yeri çok büyük. Tükettiğimiz yiyeceklerin ve içeceklerin ise bazıları ağız ve diş sağlığı için yararlı, bazıları ise zararlı olabiliyor. Dişlerimizin dostu olan, diş sağlığı için gerekli besinler ile başlamakta yarar var:

Süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri içerisindeki kalsiyum, fosfat gibi yararlı minerallerden ötürü ağız, diş ve diş eti sağlığı konusunda en yararlı besinlerdir. Bu sebeple soframızda mutlaka bu ürünlere yer açmamız gerekir.

diş sağlığı için besinler

Süt: Sütün kemiklere olan faydasını hepimiz biliyoruz, peki diş eti sağlığına iyi geldiğini biliyor muyuz? İçeriğindeki kalsiyum sebebi süt ile vücudumuzdaki diğer kemikler gibi çene kemiğini de güçlendirir.Günlük diş bakımınızın bir parçası olarak düzenli bir şekilde süt tüketimi diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Peynir: Günlük hayatta da yararlarını bildiğimiz peynir, bazik bir yapıya sahip olduğu için ağız içinin PH dengesini ayarlamaya yardımcı oluyor, bununla beraber çürüklere karşı mücadele vererek ağzımında yeni çürüklerin oluşmasına engel olan besinlerden bir tanesi. Özellikle içeriğinde şeker bulunan gıdalardan sonra 1 parça peynir tüketmeye dikkat edilmesi gerekir, böylece şekerin dişlerde verdiği zarar bir nebze engellenmiş ve dişlerde oluşabilecek çürüklere karşı bir önlem alınmış olur.

Yoğurt: İçeriğinde bolca kalsiyum bulunan yoğurt, ağız ve diş sağlığı konusunda da oldukça yararlı bir besin. Diş etlerinde rahatsızlık bulunan kişilere diş kökleri iltihapları için özellikle önerilir. Yoğurdun içeriğinde bulunan kalsiyum, diş eti rahatsızlıklarından ötürü ortaya çıkan diş sallanmalarını iyileştirme konusunda çok başarılır ve böylece diş kaybı yaşamanızı engellemeye yardımcı olur.

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler içeriklerinde yer alan yüksek su miktarı, vitamin ve mineraller dolayısıyla ağız ve diş sağlığı konusunda oldukça fardalı gıdalardır. 

Maydonoz: Ağız kokusu konusunda en büyük yardımcınızdır. Soğan, sarımsak gibi ağızda koku bırakan gıdalardan sonra bir miktar maydonoz tüketmek, kokudan kurtulmasınızı sağlayacak ve ağzınızda güzel bir koku bırakacaktır. 

diş sağlığı için maydanoz

Kereviz: Yapısından ötürü kerevizi tüketirken diğer gıdalara kıyasla daha fazla çiğneme işlevinde bulunuruz ve bunun sonucu olarak da daha fazla tükürük salgılanır. Tükürük salgıları çürük oluşmasına ortam sağlayan bakterilerin işlevlerini yitirmelerine yardımcı olur. Ayrıca kereviz gibi lifli besinler diş etlerine masaj yaparak rahatlatır ve diş aralarındaki artıkları temizlemeye yardımcı olur.

Kivi: İçerdiği C vitamini sebebiyle bu meyve, C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan diş hassasiyetini önlemeye yardımcı olur.

Elma: Uzmanların ısırarak yememizi önerdiği elma, sert yapısından ve kabuğundan kaynaklı olarak dişleri güçlendirir ve dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Portakal: Bağ dokusunu güçlendirir, diş etlerinin sağlığını korunmasında ve diş eti iltihabını önlemede etkilidir. İçerdiği florun ile de dişlerin sert yapısına katkıda bulunarak ağız içi asitlerine karşı korur. 

Çilek: Çok sevilen çilek de ağız, diş ve diş eti sağlığı konusunda oldukça yararlı bir meyvedir. Yapısında bulunan asitler diş taşlarını temizler ve yenilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Muz: İçeriğinde bulunan yüksek miktarda şeker sebebi ile fazla tüketilmesi zararlı olan bu meyvenin kabuğu dişlerin doğal beyazlığına kavuşması konusunda oldukça şaşırtıcı bir etkiye sahiptir.

Diğer Besinler

Su: Tükürük dişlerin çürümesine engel olur, bol su tüketmek de tükürük seviyesini arttırarak çürük oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bununla beraber günlük hayatın vazgeçilmezi olan su, ağız içinde biriken gıda artıklarının temizlenmesi konusunda da etkilidir. 

Balık: Balıkta bol miktarda bulunan fosfor kemik ve dişlerin temel yapıtaşlarından birisidir. Balıkların içeriklerinde bulunan omega 3 yağları ise diş eti çekilmesini engellemeye yardım olurken, diğer diş eti problemlerini de iyileştirmede etkilidir. Ağız ve diş sağlığı için haftada en az bir kez balık yemenizi öneririz, özellikle çocuklarda diş gelişimini desteklemesi açısında uskumru, somon gibi yağlı balıklar tercih edilmelidir. İçerdiği yüksek D vitamini açısından somon balığı ağız ve diş sağlığı açısından en önemli gıdalardan biri olmaktadır.

Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerdiği doğal yağlar diş minesini güçlendirir, çürük oluşumunu azaltır ve dişlerin özellikle çürümlere karşı direncini artırır. Bununla beraber yine bu yağlar dişi kaplar ve bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. 

Yeşil çay: Yeşil çayın içeriğinde yer alan katesin antibakteriyel özelliklidir ve ağız içindeki bakteri tabakasının yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca yeşil çayın antioksidan özelliğinden ötürü kansere karşı koruyucu bir görevi vardır ve büyün kanser türleri gibi ağız kanserini önlemeye yardımcıdır.  Yeşil çay da tıpkı maydonoz gibi ağız kokusunu önlemede etkilidir.

Bu içerikteki öneriler yalnızca tavsiyedir. Kişiye özel tedavi süreci için mutlaka diş doktorunuza başvurunuz.

 

Call Now Button
×