DİŞ HEKİMİ TARAFINDAN DÜZENLİ KONTROL NEDEN ÖNEMLİ?

Diş hekimine düzenli olarak gitmek önemlidir çünkü dişlerinizin ve dişetlerinizin sağlığını korumaya yardımcı olurlar. En azından her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Ziyaretiniz sırasında neler olacak?

Diş hekimi tarafından yapılan düzenli muayeneler iki bölümden oluşur. Bir bölümü kontroldür. Diğer bölümü de temizliktir.

Dişlerin Düzenli Kontrolu

Diş hekiminiz dişlerinizde çürük başlangıcı olan delikler ve bakteri plağı ya da diş taşı olup olmadığını kontrol eder. Bakteri plağı, şeffaf yapışkan bir bakteri tabakasıdır. Temizlenmezse, sertleşip, diş taşına dönüşebilir. Diş taşı fırçalamayla ya da diş ipiyle temizlenmez. Dişlerinizde bakteri plağı ve diş taşı birikirse, ağız sağlığı problemlerine neden olabilir.

Sağlıklı dişler ve dişetleri

Sonraki adımda dişetleriniz kontrol edilir. Bu, dişler ile dişetleri arasındaki mesafeyi ölçmeye yarayan özel bir aletle yapılır. Sağlıklı dişetlerinde, boşluklar dardır. Diş eti problemleri görüldüğünde, boşluklar derinleşir.

Temizlik

Bakteri Plağı ve Diş Taşı Oluşumu

Dişleri fırçalamak ve diş ipiyle temizlemek bakteri plağının dişetlerinden temizlenmesine yardımcı olur, ancak diş taşını ev ortamında temizlemeniz mümkün değildir. Temizlik sırasında, diş hekiminiz diş taşını temizlemek için özel aletler kullanır. Bu işleme diş taşı temizliği denir; bakteri plağı ve diş taşı temizlenir.

Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra, dişler parlatılabilir. Çoğu zaman, bu işlem için pütürlü bir macun kullanılır. Dişlerdeki yüzey lekelerini temizlemeye yardımcı olur.

Diş ipi ile temizleme

Son aşama diş ipiyle temizlemedir. Diş hekimi, dişleriniz arasındaki alanların temiz olmasını sağlamak için diş ipi ile temizlik yapar.

Call Now Button
×