İMPLANT NEDİR?

Diş implantı eksik olan diş (çekilmiş dişler) ve dişlerin yerine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay bir diş köküdür. Geçmişte hayal dahi edilemeyen diş ekme son zamanlarda tartışmasız olarak köprü (sağlam dişler küçültülerek yapılan takma) ve hareketli (takılıp çıkarılabilen damak tarzı) protezlerin en iyi alternatifi olmuştur. İmplant, natürel dişlere işlev ve estetik açıdan en yakın protezi yerleştirme imkanı sağlar.

Diş İmplant Tedavisinin Amacı Nedir?

İmplant, sağlam ve emin bir uygulamadır. Kişiye daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sunar. Böylelikle daha sıhhatli ve balanslı beslenilir. Estetik tatmin edici boyuttadır.Hayat kalitesinin artmasıyla birlikte kişi özgüvenini tekrar kazanır. Takılıp çıkarılan protez kullanan kişilerin özgüvenini kaybettiği, sosyal hayatlarında negatifsizlikler yaşadığı gerçektir. İmplant rehabilitasyonu ile hareketli protezlerde ki sıkıntılar sona bulur. Takılıp çıkarılabilen hareketli protezlere göre kendi dişiniz gibi idrak edir. Kişi daha mutlu bir sosyal hayata kavuşur. Köprü yaparken eksik dişin yanındaki sağlam dişlerin yontulup küçültülmesine gerek kalmaz.İmplant uygulaması sayesinde çekilen diş bölgesinde kemiğin erimesi engellenir, çene kemiği savunmuş olur. İmplant rehabilitasyonu ile kaybedilen doğal dişlerinizin fonksiyonunu ve estetik görünümünü en iyi şekilde yine sağlamak olasıdır.

İMPLANT TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

Alt çenede tamamiyle dişlerini kaybedip hareketli damak kullanan hastalar kemiğin erimesi sebebiyle iyi çiğneyememekte ve daimi vuruktan yakıntıcı olmaktadırlar. İmplant uygulaması bu yakıntıları ortadan kaldırır. Dilinizin hareketiyle dahi oynayan alt proteziniz artık oynamaz vaziyete getirilir. Hayat kaliteniz artar. Sıkıntıyla geçen senelerinize bitirir. Ayrı olarak sağlam dişinizin küçültülüp köprü yapılmasına gerek kalmaz. Sağlam dişleriniz yontulmadan eksik olan dişiniz bitirir. İmplant uygulanan bölgedeki çene kemiğinde erime olmaz kemik savunur. Diş çekilen bölgeye implant uygulandığında kemikte erime olmayacağı için daha iyi estetik sağlanır. Dudaklarda çökme olmaz. Yüzünüzdeki genç görünüm tekrar geri gelir.

HANGİ HASTALARA İMPLANT UYGULANABİLİR?

Bir yada ansızın daha fazla diş eksikliğinde veya ağızda hiç diş olmaması vaziyetinde implant (diş ekme) rehabilitasyonu yapılabilir. Bu uygulama için çene yapınız da yeterli yoğunlukta ve kalınlıkta kemik olmalıdır. Lakin kimi genel sıhhat hastalıklarında implant uygulaması yapılamamakta veya tedbirler alınarak uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu rahatsızlıklar:
  • Kontrol altına alınamayan diyabet (şeker rahatsızlığı)
  • Çok fazla içki ve sigara kullanımı
  • Gebelik
  • Doğuştan bir takım rahatsızlıklar (kan rahatsızlıkları hemofili vb.)
  • Radyoterapi başka bir deyişle şua rehabilitasyonu (5000 grad üstü) alan hastalarda iki sene beklenilmelidir.
  • İmplant uygulamalarında bu sıhhat meseleleri dikkate alınmalıdır.
Call Now Button
×