İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay titanyum diş kökleridir. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

İmplant, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir, implant uygulanabilmesi için, sağlıklı dişetleri ve implantı destekleyecek yeterli kemik yapısının bulunması şarttır.

Diş implantları titanyumdan yapılır. İyi implantların kullanmış oldukları titanyumun saflık oranı neredeyse %99 un üzerindedir ve birincil olarak bu yüzden ikincil olarakta kemik dokunun severek tutunacağı uygun bir yüzey yaratma çabasından dolayı diğer markalardan daha pahalılardır.

Günümüzde 2000’in üzerinde dental implant markası türemiştir ancak bu durum insanların vede doktorların implanta karşı olan güvenlerini oldukça sarsmıştır. Uzun yıllardır sektörde olup tamamiyle öncü markalar olan implantların sayıları ise oldukça azdır. Bu markalar tarafından kapsamlı AR-GE çalışmaları sürekli yapılmaktadır. Tüm bunların yanısıra implantı yapan ellerinde en az implantın kalitesi kadar önemli olduğunu unutmamak ve konusunda profesyonelleşmiş kişilere implan yaptırmakta oldukça önemli bir konudur.

Kliniğimizde uygulanan ve dünya çapında sektöre yön veren, oldukça popüler implant markalarından birkaç tanesi;

STRAUMANN-ITI
ASRTRA TECH
ANKLOS
CAMLOG- İSY
3İ BİOMET
OSSTEM
NOBEL
TEKKA

İmplant tedavisi rahat ve güvenli bir uygulama mıdır?

İmplant tedavileri uzman bir ekip ile tam steril ortamda yapıldığı müddetçe güvenilir ve rahat bir uygulamadır.

İmplant tedavilerinin bir ayağını cerrahi işlem oluştururken diğer ayağını protez işlemi oluşturmaktadır.

İmplant kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisinin başarısı, çene yapısına ve çene kemiğinin yeterliliğine bağlıdır. Yeterli kemik yoğunluğu bulunmayan hastalara yoğunluğun az olduğu bölgelere yapay kemik tozu uygulaması yapılarak implant operasyonları gerçekleştrilmektedir.

İmplant tedavileri için üst yaş sınır bulunmamakla birlikte, 18 yaşını doldurmuş yani kemik gelişimini tamamlamış tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir.

Ayrıca kontrol edilemeyen diyabet, tansiyon, kan pıhtılaşma sorunu olan ve ileri derecede kalp rahatsızlığı olan kişilere implant operasyonları öncesi hekimlerinden izin almadan operasyonları gerçekleştirilmemektedir.

İmplant operasyonu sırasında acı hissedilir mi?

İmplant operasyonu sırasında ağız içine yapılacak lokal anestezi sayesinde hasta ağrı ya da acı hissetmemektedir. Operasyon sonrasında hissedilebilecek ağrı ise, günlük hayatta kullanılan herhangi bir ağrı kesici ile geçebilmektedir.

İmplant operasyonları genel anestezi altında yapılabilir mi?

İmplant operasyonu, hastanın isteği ve durumuna bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilir.

İmplantların ağız içine yerleştirilmesi ne kadar sürer?

İmplant operasyonunun süresi ağız içine yerleştirilecek, implant sayısına göre değişmekle birlikte, bir implantın yerleştirilme süresi yaklaşık 5-10 dakikadır.

Diş çekimi yapıldıktan hemen sonra implant yapılabilir mi?

Bu konu ile ilgili 2 farklı uygulama vardır. Çekim yerinde herhangi bir iltihap ya da defekt yok ise, hemen o bölgeye implant yapılabilir. Ancak çekim yerinde herhangi bir defekt var ise, bu bölgeye yapay kemik tozu uygulaması yapılarak yaklaşık 2 ay kadar bekleyerek ve çekim yerinin iyileşmesi beklenmelidir.

İmplantlar yapıldıktan sonra protezler için ne kadar beklenir?

İmplant operasyonundan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-6 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Her eksik diş için 1 implant gerekmez. Ağız içinde aynı bölgede birden fazla eksik diş var ise iki implant 3 protez diş yapılması için imkan sağlayabilir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

İmplant uygulaması sonrası yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar.

· Geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.

· Diğer protezlere oranla daha estetik görünüme sahiptir.

· İmplantlar sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

· Total protezlerde tutuculuğun artmasını sağlar. Şöyle ki, özellikle alt çene total protezlerinin tutuculuğu çok azdır. Bu nedenle hastada yeterli kemik seviyesi olmasa bile, alt çeneye 2 implant yerleştirerek, tutuculuk artmaktadır.

Diş implantının ömrü ne kadardır?

İmplantların ömür boyu sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir.

İmplantların bakımı ve temizliği nasıl olmalıdır?

· Her gün en az 2 kere protezlerinizi doğru bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Etkili fırçalama teknikleri hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

· Diş aralarını ve implantınızın çevresinde biriken yemek artıklarını ortamdan uzaklaştırmak için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmanızda fayda var.

· Ağız hijyeninin sağlanması için gargara ya da ağız duşu kullanabilirsiniz.

İmplantların alerji ya da kanser yapma riski var mı?

İmplantların alerji ya da kanser yapma olasılığı yoktur.

İmplant uygulamaları pahalı bir tedavi midir?

İmplant uygulamaları ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak düşünülse de, hastaya sağladığı avantajlar (konfor, estetik) açısından pahalı bir tedavi olmadığı kanısındayız.

İmplant operasyonundan önce sürekli kullanılan ilaçlar var ise bırakılmalı mı?

İmplant operasyonundan önce sürekli kullandığınız ilaçlarınızın bazılarını doktorunuzun kontrolünde birkaç gün bırakmanız gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ve diş hekiminizin operasyon öncesi iletişim halinde olmasında fayda var.

İmplant destekli bir protezi gece çıkartmak gerekir mi?

İmplant destekli protezler 2 çeşittir. Birincisi, implant üstü sabit protezlerdir ki bu protezleri çıkartmanız mümkün değildir. İkincisi ise total diş eksikliğinde, halk arasında damak da denilen total protezlerin ağızda tutuculuğunu arttırmak için yapılan implant destekli protezlerdir ki bu çeşit protezleri gece çıkartmanız ağız hijyeniniz açısından faydalı olacaktır.

İmplant destekli protezler yenilenebilir mi?

İmplant destekli protezler, tabii ki yenilenebilir. Yenilenme süresinde, daha önce yapılmış implantlar(vida bölümü) ağızda kalmaktadır, sadece implant üstüne yapılan protezler yenilenmektedir. İmplant destekli protezlerin de diğer protezler gibi birer ömürleri vardır. Protez bakımına ve ağız hijyeninize özen göstererek protezlerinizin ömürlerini uzatabilirsiniz.

Dental implantlar sigara kullanan kişiler için önerilebilir mi?

Sigara ve alkol kullanımı implant operasyonları sonrası iyileşme süresini uzatmakta ve süreci zorlaştırmaktadır. Bu nedenle en azından iyileşme sürecinde bu hastalarımızdan sigara ve alkolden uzak durmalarını istemekteyiz.

İmplant operasyonundan sonra iyileşme ve bekleme süresinde dişsiz mi kalınıyor?

Hastalarımız bu süreyi dişsiz geçirmek zorunda kalmıyor.

İmplant operasyonu sonrası protezler yapılana kadar beklenen süre için hastalarımıza geçici protez yapıyoruz.

Operasyondan ne kadar süre sonra sosyal hayata dönülür?

İmplant operasyonundan hemen sonra normal hayatınıza dönebilir, 1 ya da 2 gün sonra da işe gidebilir.

Call Now Button
×