Antalya’da Görmeniz Gereken Yerler

Türkiye’nin en gözde turistik merkezlerinden olan Antalya plajları, doğa güzellikleri ve kültürel mirasıyla da dikkat çekiyor. Peki Antalya’da gezilebilecek ve görülebilecek tarihi yerler, antik kentler, şelaleler, mağaralar ve plajlar nerelerdir? Nerede bulunur?

Nüfusuyla birlikte Türkiye’nin en büyük beşinci olan Antalya, hem ülkemizin insanları hem de yurtdışından misafirlerimiz tarafından daha çok turistik özellikleriyle biliniyor ve yaz tatili yapmak için en başta seçilen yerlerden birisi olma özelliğini taşıyor. Her ne kadar deniz-kum-güneş üçlüsünün buluştuğu en güzel yerlerden biri olsa da Antalya, elbette, yalnızca plajlardan ibaret değil. Peki Antalya’da nereler gezilir, nereler görülmelidir, nerede alışveriş yapılabilir? 

Antalya’nın Plajları

Antalya’dan bahsederken denize girebileceğiniz her biri birbirinden güzel plajlardan bahsetmemek mümkün değil. O halde gelin,  ilk olarak Antalya’da girebileceğiniz plajlara bir göz atalım.

Kaputaş Plajı

Beyaz kumları ve turkuaz rengi sularıyla Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinde, Kaputaş Kanyonu sularının denize ulaştığı yerde bulunmaktadır. Kaputaş Plajı’na gitmek için Kaş merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz.

Kleoptra Plajı

Kleoptra Plajı, Antalya’nın Alanya ilçesinde yer almaktadır. Kleoptra Plajı’na dair Mısır’ın kadın firavunu Kleopatra’nın ve Roma İmparatoru Antonius’un yüzdüğü rivayeti bulunmaktadır. Eğer bu yolunuz Alanya düşmüşse , Kleopatra Plajı’ndan görebileceğiniz Alanya Kalesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

Phaselis Plajı

Phaselis Plajları, Antalya’nın Kemer ilçesinde  Beydağları Sahil Milli Parkı’nın sahil kesiminde yer almaktadır, bu nedenle de girişte ücret ödenmektedir. Phaselis Antik Kenti’nin yakınında bulunan bu plajda tarih ve doğa bir araya gelmiştir.

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı plajı Antalya’nın şehir merkezine en yakın plaj olma özelliğine sahiptir. Denizin temizliğini ifade eden mavi bayrağa sahip bir plajdır. 7,5 kilometre uzunluğundaki plaj yazları denize girmek için kullanırken kış aylarında ise piknik ve dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Plajda hem ücretli hem de ücretsiz alanlar mevcuttur.

Antalya’nın Doğa Güzellikleri

Antalya’da gezebileceğiniz kanyonlar

Antalya’nın doğa güzelliklerini yakından tanık olabilmek için gezebileceğiniz yerler arasında Sapadere, Tazı, Köprülü, Güver Uçurumu, Göynük ve Saklıkent Kanyonları bulunmaktadır.

Sapadere Kanyonu

Alanya’da bulunan Sapadere  Kanyonu’na ulaşım özel araçlar ve özel turlarla sağlanabilmektedir ve şehir merkezine yaklaşık olarak 1 saat kadar bir mesafede bulunmaktadır. Girişin ücretli  olduğu Sapadere Kanyonu rotası 750 metre boyunca sürmekte ve bu yol boyunca enfes doğa güzellikleri barındırmaktadır. Sapadere Kanyonu’nda bir tane restoran, hediyelik eşya alanı ve mesire/piknik alanı bulunmaktadır.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu, Antalya’nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile Isparta’nın Sütçüler ilçesi kesişiminde yer alan adını verdiği Tazı Kanyonu Milli Parkı içinde yer almaktadır. Turistlerin önemli uğrak noktalarından birisi olan Tazı Kanyonu’nun duvarlarının 200-400 metreye kadar yükseldiği söylenmektedir.

Hayvan ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken Tazı Kanyonu gezginlerin, trekking gruplarının ve kampçıların gözdesi  olan bölgelerden birisidir.

Köprülü Kanyon

Gezebileceğiniz bir diğer kanyon ise Köprülü Kanyon’dur. Köprülü Kanyon, Antalya şehir merkezine 80, Alanya şehir merkezine ise 114 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayan kanyonda, kanyonun adını verdiği Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı bulunmaktadır.

Milli Park alanı içerisinde  milattan önce 5’inci yüzyılda kurulmuş  antik Selge şehrinin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemeri, Köprü Irmağı ve Kocaçay üzerinde tarihi Oluk ve Büğlüm  Köprüleri bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda görbileceğiniz yerler arasında Adam Kayaları (Şeytan Kayaları), Kral Yolu, tarihi su kemeri ve ormanlar bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı aynı zamanda yapılabilecek aktiviteler açısından da oldukça zengin bir yelpaze sunmaktadır. Piknik ve doğa yürüyüşlerinin yanı sıra, rafting, kano sporu, oryantiring, bisiklet gezileri, olta balıkçılığı, atlı yürüyüş yapabileceğiniz gibi çadırlı veya karavanlı kamp yapabilirsiniz.

Güver Uçurumu Kanyonu

Güver Uçurumu Kanyonu ise Antalya Korkuteli Karayolu üzerinde, Döşemaltı ilçesinde yer alan Düzlerçamı Milli Parkı içinde bulunmaktadır. 2 kilometre uzunluğundaki Güver Kanyonu’nun duvarları 115 metreye kadar yükselmektedir. Bölgede piknik de yapılabilmektedir.

Güver Uçurumu Kanyonu’ndan Antalya’ya gidiş yolu üzerinde bulunan Termessos Antik Kenti’ne de uğrayabilirsiniz.

Göynük Kanyonu

Gezilebilecek bir diğer gözde yer ise kuşkusuz Göynük Kanyonu. Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Göynük Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır ve Antalya’ya 36, Kemer şehir merkezine 36, Göynük’e ise 4,5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Göynük Kanyonu’na giriş için 8 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Alana girdikten sonra 2 kilometreye yakın bir yürüyüşün ardından kanyonun girişindeki doğal havuza ulaşılmaktadır. Göynük Kanyonu çevresinde piknik yapmak ve mangal yakmak yasak olmakla beraber, yiyecek ve içecek alabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Göynük Kanyonu aynı zamanda adrenalinseverlerin de uğrak noktalarından birisidir. Kanyon rafting yapabilir ya da yerden 45 metre yükseklik bulunan zipline parkuru ile saatte 65 kilometre süratle alana kuşbakışı bakmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bunların yanı sıra Göynük Kanyonu geniş bir flora ve faunaya da sahiptir.

Saklıkent Kanyonu

Kuşkusuz Saklıkent Kanyonu, herkesin adını en az bir kere duyduğu önemli gezi duraklarından birisidir. Antalya il Muğla sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı içinde yer almaktadır. Saklıkent Kanyonu, Antalya şehir merkezine 200, Kaş ilçesin 64, Muğla Fethiye’ye ise 47 kilometre uzaklıktadır.

Saklıkent Kanyonu’nun iki kısma ayrıldığını söyleyebiliriz. İlk kısmı gündelik kıyafetlerinizle gezebileceğiniz, yamaçlara yapılmış yol ve köprülerden oluşuyor. Bu kısımda çeşitli büyüklükteki şelaleler sizi mest edecek. Bu kısımda bulunan dinlenme alanı ve kafelerde Saklıkent Kanyonu’nun tadını şelale sesleri arasında çıkarabilirsiniz.  İkinci kısım ise Saklıkent Kanyonu’nun derinliklerine doğru uzanan kısım. Bu kısım için suya girmeniz gerekiyor. Bu kısmı gezebilmek için yanınızda lastik ayakkabı götürebileceğiniz gibi burada da lastik ayakkabı kiralayabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Antalya’da gezebileceğiniz mağaralar

Altınbeşik Mağarası

Antalya’da gezebileceğiniz en güzel mağaralardan bir tanesi Altınbeşik Mağarası’dır. Mağara, Antalya’nın İbradı ilçesinde yer alan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Ürünlü Köyü’ne 4,5 kilometre mesafededir ve mağaraya kadar özel araçlarla ulaşabilirsiniz.

Altınbeşik Mağarası girişinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Anset tarfından işletilen bir kafe bulunmaktadır.  Altınbeşik Mağarası içinde yürüyüş yapabileceğiniz 1-1,5 saatlik yürüyüş parkurunun yanı sıra bot turları da bulunmaktadır.  Bu gölün derinliği bazı noktalarda 45 metreye kadar ulaşmaktadır. Altınbeşik Mağarası’nın içinde yer alan gölet, mağara ağzından 125 metre uzunluğundadır. Bu ölçüsüyle, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük mağarası olma özelliğini taşır. Mağaranın araştırılabilen kolları 2 kilometreyi aşmaktadır.

Altınbeşik Mağarası’nı gezmek isteyenlere önemli bir uyarı yapmamız da gerekiyor. Mağarayı kış ve ilkbaharda gezmek mümkün değil çünkü bu mevsimler sırasında mağara suyla dolmakta. Yani mağarayı yazın veya sonbaharda gezmek üzere listenize alabilirsiniz.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Alanya merkezinde, sahil kesiminde yer almaktadır. Sarkıt ve dikitleriyle ziyaretçilerine nefes kesen manzaralar sunan mağara yalnızca gezip görülmesi gereken bir yer olmakla kalmıyor, aynı zamanda da bir sağlık turizmi noktası olma özelliği de taşıyor. Yaz-kış sıcaklığı değişmeyen Damlataş Mağarası’nın, yüksek nem ve karbondioksit oranı nedeniyle astım ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülüyor.

Dim Mağarası

Alanya merkeze 11 kilometre uzaklıkta bulunan Dim Mağarası, konumu itibariyle de oldukça özel bir yerdir. Dim Mağarası çevresinde çeşitli seyir teraslarından Dim Çayı’nı ve Alanya Kalesi’ni izleme keyfini yaşayabilirsiniz.

Mağaranın içinde etkileyici sarkıt ve dikitlerin yanı sıra bir de göl bulunmaktadır. Dim Mağarası, biri 50 metre,  diğeri yaklaşık 350 metre olmak üzere toplamda 400 metrelik bir gezi alanına sahiptir.

Karain Mağarası

Antalya şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunan Karain Mağarası, çok özel bir niteliği nedeniyle diğer mağaralardan ayrılmaktadır. Karain Mağarası, yalnızca bir doğa güzelliği değil aynı zamanda da insanlık tarihine de ışık tutan bir mağaradır. Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılan mağarada 1946’dan bu yana birtakım kazı çalışmaları yapılmakta. Karain Mağarası’ndan çıkan taşınabilir eserlerini görmek için mağaranın hemen yanında bulunan küçük müzeyi ve Antalya Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Ayrıca Karain Mağarası’nın yakınında Termessos Antik Kenti de bulunmaktadır.

Call Now Button
×